8.8. 2023 a 10.8.2023 se uskutečnil v Trondheimu v Norsku 2. bilatrální seminář k projektu "Revitalizace synagogy v Budyni nad Ohří. Za příjemce dotace se semináře zúčastnil ing. Petr Kindl, starosta města Budyně nad Ohří.
Zpráva o 2. bilaterálním semináři v Norsku – srpen 2023
Projekt: „Revitalizace synagogy Budyně nad Ohří. Projekt KU-CH1-052.“
Příjemce: Město Budyně nad Ohří, Česká republika
Partner: Stil Service Martin Funda, Norsko
Kontext:
V rámci projektu „Revitalizace synagogy v Budyni nad Ohří“ byly plánovány semináře za účasti Příjemce i Partnera, a to v České republice i v Norsku. Tato zpráva je o 2. bilaterálním semináři, který se konal 8. a 10.8.2023 v Norsku v Trondheimu. Semináře se za Příjemce zúčastnil Petr Kindl, za Partnera Martin Funda.
Cesta:
Cesta byla uskutečněna letecky 5.8.2023 až 11.8.2023, ubytování v hotelu, mezi samotným letiště a městem Trondheim, kde konzultace probíhaly. K cestám v Norsku byl použit pronajatý osobní automobil.
Vyhodnocení:
Uskutečněným bilaterálním seminářem byly provedeny konzultace mezi Příjemcem a Partnerem na témata, která blízce souvisí s realizací uvedeného Projektu. Výstupy z bilaterálního semináře byly předány a dále konzultovány s dodavatelem stavby, který je použil při realizaci Projektu.
Zapsal ing. Petr Kindl.
Zpráva o vzájemném předávání příkladů dobré praxe v Norsku (srpen 2023)
Projekt: „Revitalizace synagogy Budyně nad Ohří. Projekt KU-CH1-052.“
Příjemce: Město Budyně nad Ohří, Česká republika
Partner: Stil Service Martin Funda, Norsko
Kontext:
K projektu „Revitalizace synagogy v Budyni nad Ohří“, který je spolufinancován z velké většiny Finančním mechanismem EHP/Norska 2014 - 2021, byl přizván norský partner, se kterým byla podepsána smlouva o partnerství. Model partnerství by měl zaručit využití potencionálu Partnera při realizaci projektu s možností pokračování spolupráce po ukončení projektu.
Účel:
Účelem této smlouvy je zajištění poradenství, konzultací a pomoci při realizaci uvedeného projektu.
Realizace:
Realizací projektu bude synagoga opravena do původního stavu, který měla před 2. světovou válkou, kdy přestala sloužit svému účelu. Uvedené aktivity mezi Partnerem a Příjemcem jsou uplatňovány při opravách a restaurování jak samotné budovy synagogy, tak i vnitřního vybavení. Spolupráce začala již před zahájením prací na synagoze tím, že Partner představil svou činnost v Norsku, která spočívá především v restaurování starého historického nábytku jako jsou židle, stoly, skříně, komody atd. Partner dále provádí návrhy a úpravy historických domů. Velmi citlivě přebudoval starou školu, která již neměla využití na hotel s restaurací, ve které provozoval českou kuchyni. Nyní se Partner zabývá opravami a restaurováním interiérů historických restaurací i jejich modernizací. Tyto aktivity Partnera úzce souvisí s aktivitami, které budou prováděny při realizaci Projektu a je proto Partner ideálním spolupracovníkem.
Konzultace:
Témata konzultace při bilaterálním semináři v Norsku, Trondheimu dne 8.8. a 10.8.2023 byla taková, aby získané informace mohly být použity při realizaci Projektu. Témata byla hlavně o restaurování dřevěného interiérového nábytku, náhrada starého neopravitelného nábytku za nově vyrobené repliky, provedení replik starými i novými výrobními postupy, vhodnost či nevhodnost modernizace a podobně.
Dopad do praxe:
Informace, které získal Příjemce od Partnera při bilaterálním semináři byly použity dodavatelem stavby, který prováděl restaurování i výrobu replik interiérového nábytku.
Zapsal Martin Funda.
Příklady dobré praxe FM EHP/Norsko
Informace o úspěšných projektech minulého i aktuálního programovacího období, zajímavých akcích a událostech.
Revitalizace synagogy Budyně nad Ohří. Projekt KU-CH1-052.
Po pěti letech stavebních pracích byla dokončena koncem roku 2023 památková obnova synagogy Budyně nad Ohří. Slavnostní otevření a závěrečná konference je plánovaná na duben 2024, kde bude představen průběh památkové obnovy a budoucí využití synagogy.
Unikátní projekt Revitalizace synagogy Budyně nad Ohří byl podpořen grantovým titulem Finančních mechanismů EHP/Norsko v programu Kultura a zahrnoval soubor stavebních a restaurátorských prací, jež byly zahájeny v krizovém období doznívající pandemie covidu-19, ukrajinského válečného konfliktu a jejich ekonomických důsledků. Synagoga Budyně nad Ohří byla před svou opravou již zapsaná na seznamu kulturních památek a její stav byl charakterizován jako havarijní. Její záchrana je dalším příkladem péče o kulturní dědictví ve městě Budyně nad Ohří. Synagoga prošla příkladnou památkovou obnovou, při níž byla uvedena do původního stavu, který měla před rokem 1938 a zároveň díky městu Budyně nad Ohří našla po mnoha letech nové využití. Synagoga bude sloužit jako další průvodcovský okruh, po Vodním hradě Budyně nad Ohří, dále jako místo pro konání koncertů, výstav a pro Bohoslužby židovské komunity. Podařilo se dokončit nejen opravu synagogy, ale i dostavět sociální zázemí a upravit veřejné prostranství za synagogou.
Synagoga Budyně nad Ohří byla postavena v průběhu let 1786–1787, kvůli chybějícím financím nedošlo k vyzdění kleneb a v interiéru vznikl plochý stropní podhled. Vznikla na místě původní starší dřevěné, postavené zhruba v 1. polovině 18. století. Stavba, i přes dobu svého vzniku, je postavena v rokokovém stylu s určitými odkazy na klasicismus. Mezi lety 1825-1826 došlo k dotvoření vnitřku synagogy do současné podoby. Náboženskou funkci plnila stavba až do vypuknutí druhé světové války. V roce 1945 byla na objekt zavedena národní správa. K roku 1957 se pak vztahuje zmínka o využití synagogy jakožto skladiště a o jejím zchátralém stavu. Jako skladiště byla využívána až do
V synagoze budou umístěny dvě stálé expozice:
Ze života židů v Budyni nad Ohří před 2. světovou válkou.
Průběh opravy synagogy.
Slavnostní otevření synagogy je plánováno za účasti vedení města, zástupce velvyslanectví Norska, ministerstva financí, ministerstva kultury a dalších významných osob a partnerů projektu. Závěrečná konference by měla představit průběh památkové obnovy, plnění projektu a budoucí využití. Od 1. května 2024 bude synagoga zpřístupněna veřejnosti s nabídkou dalších kulturních akcí.
Financování projektu:
Celkové způsobilé výdaje projektu jsou 24 339 100,00 Kč. Požadovaná výše grantu je 21 905 190,00 Kč, což je maximální výše 90 % celkových způsobilých výdajů projektu. Pro krytí 10 % ní spoluúčasti města byl zčásti použit Program regenerace městskýk památkových rezervací Ministerstva kultury.
Více o projektu www.synagogabudyne.cz
Zapsal ing. Petr Kindl.
Na první fotografii je Nidarosdomen v Trondheimu. Na dalších fotografiích jsou domy a jejich interiéry, kde norský partner Martin Funda restauroval nábytek dřevěný i polstrovaný.