Zpráva z pracovní cesty v zahraničí
Pracovní cestu uskutečnil starosta Budyně nad Ohří ing. Petr Kindl v rámci projektu „Revitalizace synagogy Budyně nad Ohří“ číslo projektu KU-CH1-052, financovaného z fondů EHP-Norské fondy. Dohled a kontrolu projektu provádí Ministerstvo financí České republiky. Účelem pracovní cesty bylo provedení bilaterálního semináře s norským partnerem panem Martinem Fundou, který v Norsku provádí opravy a restaurování historických domů a jejich mobiliáře, hlavně dřevěných částí. Uskutečnění návštěvy konečným příjemcem dotace (KP) – zástupcem města Budyně n.O. je podmíněno v Grantu, a je jedním z indikátorů, které musí být v rámci grantu uskutečněn. Cesta se konala letecky od 24.4.2024 odletem v 8:50 z letiště Praha do Trondhaimu, přílet 29.4.2024 v 18:50, s přestupem v Amsterodamu. Pro pohyb v Norsku za norským partnerem byl zapůjčen osobní automobil.
V Budyni nad Ohří 15.5.2024 Ing. Petr Kindl
Zpráva českého partnera o bilaterálním semináři v Norsku 24.4.2024 – 29.4.2024
V rámci projektu „Revitalizace synagogy Budyně nad Ohří“ číslo projektu KU-CH1-052, financovaného z fondů EHP – Norské fondy byl uskutečněn bilaterální seminář v Norsku v oblasti Selbu, město Flora, Drivvollvegen 3, od 24.dubna do 29. dubna 2024. První bilaterální seminář týkající se tohoto projektu byl uskutečněn 4.1.2023 v Budyni nad Ohří, druhý v Norsku, město Trondheim, 8. a 10 srpna 2024 a tento třetí seminář se konal opět v Norsku.
Semináře se za českou stranu účastnil Petr Kindl, za norského partnera Martin Funda, který má s městem Budyně nad Ohří písemnou partnerskou smlouvu o spolupráci na uvedeném projektu. Cesta byla uskutečněna letecky z Prahy do Trondheimu, s přestupem v Amsterodamu. Pro dopravu v Norsku byl zapůjčen osobní automobil, ubytování bylo v hotelu.
1. Předávání příkladů dobré praxe:
Norský partner představil svůj hotel s restaurací, který vytvořil z bývalé školy. Při přestavbě používal materiálů a zařizovacích předmětů, které jsou typické pro norské stavby z tohoto období. Jedná se hlavně o použití dřeva, jaké je použito na celé historické budově, tak i na vybavení interiéru, jako jsou podlahy stropy, obložení stěn místností a doplňky – postele hotelu, skříně, komody, zdobení místností a podobně, které bylo nově prováděno. Na jedné fotografii podlahy salonku jsou vidět světlé plochy prken oproti tmavším plochám. V minulosti byla totiž prkna použita na strop místnosti a zde byla z úsporných důvodů opětovně použita na podlahu. P. Funda zdůraznil nutnost používání klasického materiálu při opravách historických budov nejen v Norsku, ale v každém místě, kde je historická budova opravována, aby nedocházelo k odlišnostem v tradici. Osvětlení v interiéru je jak stylové, tak klasickými mosaznými lustry vyrobenými v době výstavby budovy. Exteriér i interiér hotelu je podrobně dokladován na přiložených fotografiích. Hlavně jsou zde nafoceny restaurované dřevěné prvky – skříně, komody apod., které restauroval p. Funda.
V České republice drží dohled nad opravami památek Národní památkový ústav, který se vyjadřuje k projektovým dokumentacím a památková péče stavebního úřadu vydává závazné stanovisko, které musí investor při opravě kulturní památky respektovat. Tímto způsobem bylo postupováno s projektem „Revitalizace synagogy v Budyni nad Ohří“ označeného číslem KU-CH1-052. Dále byly při opravě prováděny kontrolní dny za účasti zástupců investora, dodavatele, NPÚ, památkové péče, technického dozoru investora, autorského dozoru, zástupce odborné veřejnosti i bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.
Český partner vidí předávání dobré praxe hlavně v konzultaci s norským partnerem o opravách detailů historických budov materiálově stejných v České republice i Norsku, jako jsou dveře, okna, podlahy, mobiliář – stoly, lavice, židle. Toto vše je společné pro opravy v Norsku i České republice. Zkušenosti norského partnera získané při bilaterálním semináři v srpnu 2023 v Norsku byly předány dodavateli stavby a použity při restaurování i výrobě dřevěných prvků synagogy.
2. Návštěva historických objektů v Norsku:
Při bilaterálním semináři navštívil český partner také historické objekty v blízkosti města Flora, kde seminář probíhal a Trondheimu, kde bylo uskutečněno seznámení norské odborné veřejnosti s celým projektem. Historické dřevěné stavby, většinou kostely, mají většinou zděnou podezdívku, která vykazuje větší trvanlivost než dřevěné kůly, které byly používány v Norsku v minulosti, jak informoval p. Funda. V městě Trondheim, které bylo v minulosti hlavním městem Norska, jsou kostely jak dřevěné, tak i zděné. Opravdovou perlou Trondheimu je Niadorský dóm, který byl založen ve 13. století. Historické objekty i typické dřevěné norské domy Trondheimu jsou na přiložených fotografiích.
3. Konzultace s odbornou veřejností v Norsku:
Seminář proběhl i s odbornou veřejností v Norsku, kterou tvořila Česko – Německá rodina žijící trvale v Norsku, která sleduje se zájmem celý projekt od začátku na webových stránkách i na facebooku. K představení projektu v této rodině došlo při bilaterálním semináři v srpnu 2023 a opakovaně v dubnu 2024. Konzultován byl celý projekt od prvopočátku přípravy podání žádosti o grant na Ministerstvo financí České republiky. Dále byla odborná veřejnost seznámena nejen s postupem stavebních prací i se spoluprací českého partnera s norským, ale i s tzv. měkkými projekty, kterými jsou přednášky, výstavy, koncerty, nebo medializace celého projektu na webových stránkách, nebo facebooku. . Tyto projekty slouží k seznámení široké veřejnosti s projektem a mají za úkol obohatit občany o znalosti v oblasti kulturního dědictví menšin, v tomto případě konkrétně židovské.
Rodina navštěvuje každoročně Českou republiku a její památky. Při další cestě rodiny do České republiky dojde k návštěvě synagogy v Budyni nad Ohří, aby mohli účastníci na vlastní oči shlédnout nově opravenou synagogu a na sociálních sítích v Norsku případně šířit celý projekt. Konzultace s odbornou veřejností je dokladována fotografiemi.
4. Příroda v Norsku:
Norsko se může pochlubit nádhernou přírodou v podobě hor, které jsou i v jarních měsících zasněžený, v podobě fjordů, lesů, jezer, potoků a řek s křišťálově čistou průzračnou vodou. Norsku dokázalo velmi dobře skloubit ochranu přírody a krajiny s výrobou elektrické energie vodními elektrárnami. I krása norské přírody je zdokumentována na několika fotografiích.
V Budyni nad Ohří 27.5.2024 Ing. Petr Kindl
Zpráva norského partnera o činnosti v rámci bilaterální spolupráce v monitorovacím období 16.12.2023 – 30.4.2024
V rámci projektu „Revitalizace synagogy Budyně nad Ohří“ číslo projektu KU-CH1-052, financovaného z fondů EHP – Norské fondy byl uskutečněn bilaterální seminář v Norsku v oblasti Selbu, město Flora, Drivvollvegen 3, od 24.dubna do 29. dubna 2024. Semináře se za českou stranu účastnil Petr Kindl, za norského partnera Martin Funda, který má s městem Budyně nad Ohří písemnou partnerskou smlouvu o spolupráci na uvedeném projektu.
Spolupráce na Revitalizaci Synagogy v Budyni nad Ohří
V srdci Evropy, v malebném městě Budyně nad Ohří, se otevírá nová kapitola historie. Místní synagoga, svědek mnoha dějinných událostí, prochází důkladnou revitalizací. V tomto procesu jsme se stali významnými partnery, nikoli skrze fyzické restaurování, ale díky odborným konzultacím.
Restaurování v Norsku:
Norsko, země s hlubokými kořeny v severské kultuře, je bohatým zdrojem historických a kulturních pokladů. V rámci našeho předchozího působení v Norsku jsme měli možnost restaurovat mnoho starožitných kusů, od nábytku po umělecká díla. Každý kus prošel pečlivým procesem obnovy, kde jsme dbali na zachování jeho autenticity, historické hodnoty a jedinečného charakteru.
Norská kultura klade důraz na udržitelnost a dlouhověkost. Právě tyto hodnoty jsou základem našeho přístupu k restaurování. Využíváme tradičních technik a materiálů, které byly v Norsku používány po staletí, a kombinujeme je s moderními metodami, aby byl dosažen optimální výsledek.
Aplikace v ČR:
Přenesení našich zkušeností a know-how z norského prostředí do České republiky přináší mnoho příležitostí. Historické budovy a památky v ČR si zaslouží stejnou péči a pozornost jako ty v Norsku. Zkušenosti s restaurováním v Norsku nám poskytují cenné informace a techniky, které mohou být aplikovány v českém kontextu.
Česká republika je domovem bohatého kulturního dědictví, od gotických katedrál až po barokní zámky. Procesy a metody restaurování, které jsme získali v Norsku, mohou být adaptovány a uplatněny na zachování a obnovu těchto unikátních památek. Naše role jako konzultantů pro revitalizaci synagogy v Budyni nad Ohří je ukázkou toho, jak může být mezinárodní spolupráce fruktifikována a jak mohou být sdílené zkušenosti prospěšné pro zachování kulturního dědictví.
Závěr:
Revitalizace synagogy v Budyni nad Ohří je významným mezníkem v naší profesionální dráze. Toto partnerství symbolizuje spojení dvou kultur, sdílení odborných znalostí a vzájemnou úctu k historickému dědictví. Je to důkaz toho, jak může mezinárodní spolupráce přinést pozitivní změny a jak mohou být zkušenosti z jedné země aplikovány v jiném kontextu. Jsme hrdí na naši roli v tomto úspěšném projektu a s nadšením očekáváme budoucí příležitosti pro restaurování v Norsku, v České republice a kdekoli jinde, kde nás naše odborné znalosti zavedou.
Aktivity v monitorovacím období:
Zapsal Martin Funda
Předávání příkladů dobré praxe:
Norský partner představil práci, kterou provedl na přestavbě staré školy na hotel s restaurací. Při přestavbě používal materiálů a zařizovacích předmětů, které jsou typické pro norské stavby z tohoto období. Jedná se hlavně o použití dřeva, jaké je použito na celé historické budově, tak i na vybavení interiéru, jako jsou podlahy stropy, obložení stěn místností a doplňky – postele hotelu, skříně, komody, zdobení místností a podobně, které bylo nově prováděno. Na jedné fotografii podlahy salonku jsou vidět světlé plochy prken oproti tmavším plochám. V minulosti byla totiž prkna použita na strop místnosti a zde byla z úsporných důvodů opětovně použita na podlahu. P. Funda zdůraznil nutnost používání klasického materiálu při opravách historických budov nejen v Norsku, ale v každém místě, kde je historická budova opravována, aby nedocházelo k odlišnostem v tradici. Osvětlení v interiéru je jak stylové, tak klasickými mosaznými lustry vyrobenými v době výstavby budovy. Exteriér i interiér hotelu je podrobně dokladován na přiložených fotografiích. Hlavně jsou zde nafoceny restaurované dřevěné prvky – skříně, komody apod., které restauroval p. Funda.
Práce na přestavbě školy na hotel a práce na opravě synagogy mají mnoho společného. Jsou to například tyto činnosti:
Norský i český partner vidí předávání dobré praxe hlavně v konzultaci o opravách detailů historických budov materiálově stejných v České republice i Norsku, jako jsou dveře, okna, podlahy, mobiliář – stoly, lavice, židle. Toto vše je společné pro opravy v Norsku i České republice. Zkušenosti norského partnera získané při bilaterálním semináři v srpnu 2023 v Norsku byly předány dodavateli stavby a použity při restaurování i výrobě dřevěných prvků synagogy.
Při tomto bilaterálním semináři 24.4. – 29.4.2024 obě strany konstatovaly, že spolupráce zakotvená ve smlouvě o spolupráci a obou dvou dodatcích a činnost obou partnerů jak v České republice, tak na bilaterálních seminářích v Norsku byla velmi přínosná pro celý projekt KU-CH1-052 „Revitalizace synagogy v Budyni nad Ohří“, hlavně pro samotné restaurování budovy, jejích částí i výrobu nových předmětů do synagogy. Norský partner ocenil i pořádání výstav a přednášek o projektu a životě židovské menšiny. Dále je velkým přínosem, že podvědomí o činnosti v České republice z financí norských fondů získala i odborná veřejnost v Norsku, která tyto informace sdílí dále na sociálních sítích a se svými přáteli.
Za českého partnera Petr Kindl, 29.4.2024